Pytania czytelników

VoIP bez QoS

  • Przeczytano: 17858
  • Komentarzy: 0
Czytelnik napisał:
Na dniach będziemy mieli w sieci osiedlowej DSL 4000 (pobieranie 4000, wysyłanie 500). Jest nas dziesięciu w sieci lokalnej. Nie będzie to łącze do mojego domu, lecz do sąsiada, ja będę tylko jednym z przyłączonych, nie będę więc mógł ustawić QoS. Będę miał publiczny adres IP. Warto kupować jakąś bramkę? Wyczytałem gdzieś na forum, że "VoIP bez QoS to tylko zabawa".
Odpowiedź eTelefonia:
Witam,z tego co rozumiem będą Państwo korzystać z jednego łącza 4Mbit/512kbps z dynamicznym przydziałem pasma (każdy z użytkowników będzie mógł maksymalnie obciążyć łacze).
Bezproblemowe działanie VoIP-a jest uzależnione od łącza internetowego (przy kodeku G711a/u razem z preloadami użycie pasma w jedną stronę to ok. 74-80kbps), więc jeżeli łącze będzie zbyt obciążone, mogą wtedy występować problemy podczas rozmowy. Wszystko więc zależy jak Państwo będą wykorzystywać posiadane łącze (a w szczególności upload, którego na 10 osób nie jest za wiele).Proponuję przez zakupem urządzenia VoIP skorzystać z rozwiązania software'owego - np. zainstalować na komputerze program X-Lite i potestować jaka będzie jakość rozmów telefonicznych w warunkach codziennych.

Zobacz inne losowo wybrane pytania:

Telefony bezprzewodowe WiFi w Wimax?
Czy jest możliwość...?
Bramka VoIP przy modemie neostrady USB
Centralka Panasonica tda 30
Jak wyeliminować echo podczas rozmowy?

Dodaj komentarz
TPL_GK_LANG_BACK_TO_TOP